Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia pälvis Helle Laas | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia pälvis Helle Laas

jaga
17. Mai 2024 | 10:34

Eile Estonia kontserdisaalis toimunud auväärsete linnakodanike tunnustustseremoonial andis Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski tänavustele laureaatidele üle Tallinna vapi- ja teenetemärgid ning teeneka kultuuritegelase preemia, mille pälvis Eesti Noorsooteatri näitleja ja lavastaja Helle Laas.

2010. aastal asutatud teeneka kultuuritegelase preemia antakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest kunsti, teatri, filmi, tantsu, muusika, arhitektuuri või kirjanduse alal. Tunnustusega käib kaasas rahaline preemia.

Helle Laasi (sündinud 1941. aastal) elutöö on teatrikunst väikelastele. Oma autorilavastusi on ta ise nimetanud hellitavalt „titetükkideks”, sest need on mõeldud mudilastele alates teisest eluaastast. Lavastusi luues peab Laas oluliseks, et laps hakkaks mõistma piiri mängu ja reaalsuse vahel, mistõttu on väikestel huvilistel alati võimalus pärast etendust nukkudega tutvuda ning sirmi taha piiluda. Laasi lavastustele on iseloomulik korduvelementide kasutamine, vähene tekst rohke tegevusega, samuti vähesed, ent selged karakterid ning lastele hõlpsalt haaratav värviline stsenograafia. Lisaks tegevusele teatris on Helle Laas ka mitmete lasteraamatute autor. 

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja tõdes, et sageli on teater ja kirjutamine kõige väiksematele just kõige keerulisemad žanrid ning on äärmiselt tänuväärne, kui keegi võtab selle vastutusrikka ülesande endale südameasjaks ning sellesse aastakümneid hingest panustab. „Helle Laasi nukulavastuste maagia on köitnud mitmeid põlvkondi lapsi ning olnud tõenäoliselt lugematutele meie hulgast esimeseks kokkupuuteks teatriga. Aga kindlasti väärivad selle kõrval tähelepanu ka mitmed mõjusad täiskasvanutele suunatud lavastused,” lisas Oja.

2021. aasta novembris avati Nukuteatrimuuseumis Helle Laasi 80. sünnipäevale pühendatud näitus „Esimeste teatrielamuste Helle Laas”, kus on eksponeeritud Laasi esimese väikelastele suunatud sirmiteatrilavastuse „Roosa muinasjutt” (1994) peategelane ning sellele järgnenud nelja lavastuse nukud 1990ndatest, et rännata üle 25 aasta tagasi paljude tänaste täiskasvanute esimeste teatrikülastuste juurde. Eesti Noorsooteatri repertuaari kuuluvad praegu Helle Laasi nukulavastused „Kodud” ja „Tsuhh, tsuhh, tsuhh...”, millest esimest on tänaseks mängitud üle 300, teist üle 400 etenduse. 

Fotod: Pealinn/Linnameedia

Veel uudiseid