Naeruväärsus | NUKU театр и музей
Обратно

Naeruväärsus

делись
1 h|молодежи, взрослых|Mалый зал

Antti-Juhani Manninen
SOOME

Vägagi tavatu sketšikava kaugest minevikust ja tulevikust

Nukuteatri- ja kaasaegseid etenduskunste ühendav „Naeruväärsus” lähtub itaalia keskaegsest pulcinella-traditsioonist, mille keskmes on kummaline olend nimega Pulcinella: lihtrahva antikangelane, kes näeb läbi nii võimukandjate nõrkusi kui ka üksikisikule seatud ühiskondlike ootuste naeruväärsust – ega karda neile valjuhäälselt osutada.

Pulcinella-traditsioonis tiirleb kõik ümber improvisatsiooni, täpsuse, heli ja rütmilisuse. Minu tükistki ei puudu traditsioonid ega käsinukud, ent need on endas avastanud uusi üllatavaid – arenenud või, kes teab, ehk hoopiski taandarenenud – vorme, tahke ja väljendusviise. Ometi pakub traditsioon tänavaesinejale võimalust stseene ja repliike alatasa käigu pealt ümber paigutada ja uuendada – sellele keskendub ka „Naeruväärsus”. Pulcinella-kunsti haruldased häälemoonutustehnikadki omandavad uue vormi, suhestudes nõnda digitaalvahenditega,” kirjeldab Antti-Juhani Manninen oma soololavastust.

„Naeruväärsus” koorib teatrilt kõik üleliigse: narratiivsuse, ühetimõistetavuse, kõik, mis juba läbi nämmutatud. Kummatigi ei vaata tükk mööda meelelahutusest, vabadusest ega iseäranis mitte inimlikkusest. Meid, inimesi, ühendab just nimelt naeruväärsus. Tänu sellele saame suhtuda nii üksteisesse kui ka omaenda puudujääkidesse soojalt, mõistvalt ja mäekõrguse ligimesearmastusega.

Rahvusvaheliselt tegev nukukunstimeister, helilooja ja -kujundaja Antti-Juhani Manninen on loonud isiklikke, kunstiliselt pingestatud ning kompromissituid lavateoseid juba 20 aastat. 

В ролях

Antti-Juhani Manninen