Homme esietendub Tennessee Williamsi „Klaasist loomaaed” | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Homme esietendub Tennessee Williamsi „Klaasist loomaaed”

jaga
20. Aprill 2023 | 10:14

Eesti Noorsooteatri väikeses saalis esietendub homme, 21. aprillil Maria Petersoni (Theatrum) lavastatud Tennessee Williamsi näidend „Klaasist loomaaed”, mis annab hääle habrastele tegelastele, püüdes neid mõista ja esindada. 

Lugu hargneb lahti 1937. aastal suure depressiooni ajal vaeses perekonnas, kuhu kuuluvad ema ja tema kaks täiskasvanud last. Isa on pere juurest lahkunud. Selles loos pole kangelasi, on vaid kolm haavatavat tegelast – Amanda, Tom ja Laura – ning üks väga oodatud külaline Jim. Lugu esitatakse läbi perepoja Tom Wingfieldi silmade, kes on näidendis jutustaja rollis ja kelle mälupildid vaataja ees lahti rulluvad. 

Lavastaja Maria Petersoni sõnul on tema jaoks tegu looga haprusest ja õrnusest. „Sellest, kuidas märgata ja hoida seda endas ning kaitsta teistes. Veel tänapäevalgi meenutab „Klaasist loomaaed” meile, et võiksime õppida päriselt aktsepteerima inimeste unistusi ja sisemisi vajadusi, pakkuda õhku ja tuge neile, kel seda rohkem tarvis,” rääkis lavastaja.

Maria Peterson lavastab Eesti Noorsooteatris esimest korda. Mõte „Klaasist loomaaed” just selles teatris lavale tuua tekkis Petersonil enda sõnul Noorsooteatri saalis, vaadates „Sineli” (lav. Daniil Zanberg) esietendust. „Mirko Rajas oli teinud ettepaneku tulla Noorsooteatrisse lavastama ja olin just materjali otsingutel. Vaatasin saali ja järsku tekkis tunne, et „Klaasist loomaaed” sobiks sinna nagu valatult,” meenutas ta. 

Ema rollis astub külalisena üles Liina Olmaru, kelle sõnul kulges prooviprotsess toetavas üksmeeles. „Ma olen varem selles teatris käinud vaatajana. Aga nüüd olen seestpoolt kogenud teatri atmosfääri, mida iseloomustab mu meelest väga kõrge professionaalsus, mis samal ajal pole kaotanud lihtsust ja inimlikkust. Kogu prooviperiood alates selle planeerimisest kuni viimaste lokirullide ilmumiseni on olnud kirglikult lavastuse õnnestumise teenistuses. Imetlen kaasnäitlejate – Maria, Mirko ja Hardi – mängu. Tõesti, suurepärane trupp!” kommenteeris Olmaru. Ta lisas, et kui tavaliselt nimetavad näitlejad oma partneriteks kaasnäitlejaid, siis seekord tajus ta täpselt samasuguste partneritena kogu tehnilist meeskonda.

Noorsooteatri kunstilise juhi ja lavastuses Tomi kehastava Mirko Rajase sõnul ei ole Eesti teatripildis kuigi palju psühholoogilise teatri lavastusi, mistõttu teeb talle heameelt, et vaatajal on võimalik Noorsooteatris ka selle lavastusliigiga kohtuda. 

Lavastuse trupis teevad lisaks Olmarule ja Rajasele kaasa ka teatri kaks noorimat näitlejat Maria Ehrenberg ja Hardi Möller. 

1944. aastal ilmunud poeetiline ja sümboliterohke „Klaasist loomaaed” on üks Tennessee Williamsi (1911–1983) varasemaid näidendeid, mis tõi talle laiema edu ja tuntuse. Muuhulgas puudutavad Willimsi teosed sageli ühiskondliku toimetuleku, peresuhete ja vaimse tervise teemasid, mida suuresti käsitleb ka „Klaasist loomaaed”.

Noortele (16+) ja täiskasvanutele. 

Autor Tennessee Williams, tõlkija Jaak Rähesoo, lavastaja Maria Peterson (Theatrum)
kunstnik Lilja Blumenfeld, valguskunstnik Emil Kallas (Tallinna Linnateater), helilooja Tõnis Leemets.
Fotod Siim Vahur
 

Veel uudiseid