Tallinna vanalinnas asuv Nukuteatrimuuseum on koduks üle kaheksasajale teatrinukule, kes on kunagi laval üles astunud. Esmakordselt jõuab Nukuteatrimuuseum alates 2023. aasta märtsikuust rändnäitusega paikadesse üle Eesti. Rändnäitus on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist ja pakub sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust mängida ise teatrinukkudega ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.
Nukuteatrikunst ehk elutu eseme animeerimine on aastatuhandeid vana traditsioon ja olnud peamiselt täiskasvanute pärusmaaks. Lasteteatrina on nukuteater tuntust kogunud alles viimase aastasaja vältel. Enamasti on teatrinukul laval teistsugused etendamise võimalused kui inimesel: teatrinukk võib ületada inimese kehalisusest tulenevaid piire ning on võimeline tegema asju, mida inimene ei saa: lennata, muutuda elusast elutuks ja tagasi elusaks, hetkega kaduda jne.
Teatrinukkude elu algab nukumeistrite juurest. Nukumeistrid valmistavad nukke käsitsi, kunstniku kavandi järgi. Lõplikult ärkab nukk ellu tänu näitlejale. Selle protsessi ilmestamiseks on näitusel välja toodud kavandeid läbi seitsmekümne aasta, samuti saab proovida ise teatrinuku kavandamist ning eksponeeritud on ühe nuku valmistamiseks vajalikud töövahendid. Lisaks saab igaüks ise proovida nukunäitleja ametit ja nukud ellu äratada.
Sarnaselt Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonile tutvustab ka rändnäitus kõige enam levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ja marionette –, mida esindavad näited Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud rändnäituse jaoks Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukke seitsmest erinevast kümnendist ning nukuvalik peegeldab teatri endisi ning praegusi kunstilisi juhte ja peakunstnikke.
Näituse kuraator on Gerli Mägi, projektijuht Iti Niinemets, näituse kujundus ja teostus Loovagentuur PULT, toimetaja Helena Läks, brošüüri kujundus Helmi-Elfriede Arrak, tõlked Liisa Luhakivi ja Rukkilille Tõlkebüroo, nukkude koopiad valmistasid Andres Josing, Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid, Urmas Soosalu; nukkude graafilised joonistused Laura Linna.
RÄNDNÄITUSE AJAKAVA (täieneb):
Põlva Kultuurikeskus: 9. märts – 5. aprill 2023
Valga Muuseum: 6. aprill – 11. juuni 2023
Palmse mõis: 28. juuni – 5. september 2023
Pärnu Muuseum: 28. september 2023 – 7. jaanuar 2024
Tartu Laulupeomuuseum: 10. jaanuar 2024 – 27. märts 2024
Kuressaare linnusmuuseum: 18. aprill – 27. oktoober 2024
Rakvere Kultuurikeskus: 1. november – 1. detsember 2024
KÜLASTAJATE TAGASISIDE:
Sindi Gümnaasiumi 2. a kl õpilastel ja klassijuhatajal oli au osaleda nukuteatrimuuseumi rändnäituse „Teatrinukkude võlumaailm” avamisel Pärnu Muuseumis. Lapsed nautisid väga, et said nukkudega ise mängida ja etendust luua. Kõik olid elevil. Oli naeru ja kilkeid. Mulle kui klassijuhatajale meeldis see, et minu õpilased mõistsid, kui vahva on mängida.
Tegemist on ju nutipõlvkonnaga. Lapsed tutvusid teatrinukkudega ja said teada, millisest etendusest nukud pärit on. Tore oli see, et järgmisel päeval koolis otsustasime kõik koos, et lavastame ise ka koolis etenduse nukkudega. Nukud valmistame ise kunstitunnis ja lavastuse mõtleme välja eesti keele tunnis.
Oleme südamest tänulikud, et meil oli võimalus teatrinukkudega tutvuda ja mitte neid vaid vaadata.
2. a kl Sindi Gümnaasiumist ja klassijuhataja Eneli Arusaar
osalesid 27.09.23 Pärnu Muuseumis näituse avamise ekskursioonil
-----
Nukuteatrimuuseumi töötuba oli väga kaasahaaravalt üles ehitatud. Õpilastele anti võimalus panna oma teadmised proovile ning rääkida erinevatel teemadel kaasa. Lisaks oli kõigil võimalus oma kätega midagi meisterdada ning lasta oma loovusel lennata. Töötoast lahkudes olid õpilased väga rõõmsameelsed ning elevil, et saaks kiirelt koju minna ja ka teistele pereliikmetele oma meisterdatud varjuteatri nukku näidata. Suurepärane kogemus! Suur tänu töötoa läbiviijatele!
Mulle väga meeldis, et meiega tegeles mitu inimest ja ei olnud sellist aja venitamist. Kohe võttis uus juhendaja asja ette ja toimus midagi uut. Õpilastele meeldis kilele joonistamine. Kõik oli lihtne ja selge. Töötoas oli kogu aeg midagi teha ja oli väga huvitav. Mõnel lapsel oli nukk täna koolis kaasas, et ikka veel teistele näidata. Oli väga mõnus päev!
Lapsed said tutvuda erinevate nukuteatris kasutusel olevate nukkudega, eriti vahva oli nendega ka ise teatrit teha. Varjuteatrinuku meisterdamine pakkus lastele suur rõõmu – kõik olid väga usinalt asja juures. Oli väga põnev!
Pärnu Vanalinna Põhikooli huvijuht Kristi Johanson
osalesid 28.09.23 Pärnu Muuseumis varjuteatri töötoas
-----
Laste tagasiside oli väga positiivne, kõigile meeldis, et sai oma käega meisterdada, erinevaid nukke katsuda ning samal ajal olles ise näitleja. Lapsed oskasid öelda, et näitlejad äratavad nukud ellu. Tutvuti erinevat liiki nukkudega. Kõige vanem nukk Nukuteatrimuuseumi kogus ja näitusel oli marionett Haldjas Kastetilk, mis meeldis tüdrukutele. Käpiknukk Arlekiin ja lauanukk Väike Illimar osutusid poiste lemmikuks. Lapsed, kes pole muidu käelisest tegevustest väga huvitatud, olid seal entusiastlikud ning ootasid nukkude meisterdamist. Tehnika, millega nukke meisterdati, oli kõigile jõukohane, tekitas põnevust ja oodati lõpptulemust. Vahvate rännukoerte lapsed olid ise eelnevalt lasteaias varjuteatrit teinud, sellest ka tore äratundmisrõõm, et ka nukuteatris mängitakse varjuteatrit. Õpetajad said häid mõtteid, kuidas koostöös lastega varjuteatri nukke valmistada.
Omalt poolt saame veel lisada, et ajaliselt sobis see hästi just 6–7 lastele ja laste grupi suurus paras. Oleme väga tänulikud, et saime võimaluse osaleda nukkude valmistamise töötoas ja soovitame seda kindlasti ka teistele lasteaia gruppidele.
Õhtul koju minnes näidati suure uhkusega vanematele enda meisterdatud varjunukke. See oli hea ja meeldejääv kogemus kõigile lastele ja ka õpetajatele.
Pärnu Raja lasteaia õpetaja Halliki Tammiste
osalesid 28.09.23 Pärnu Muuseumis varjuteatri töötoas
Meediakajastus
- TV3 Stuudio. Nukuteatri nukud lähevad rändnäitusele üle Eesti. 8.3.23
- Uudis: Nukuteatrimuuseumi rändnäitus tutvustab teatrinukke läbi seitsme aastakümne. ERR Kultuur, 6.3.23
- ETV Terevisioon. Iti Niinemets ja Gerli Mägi Nukumuuseumi rändnäitusest. 7.3.23
- Videolugu: Teatrinukud saavad lastelt laenuks elu sisse. Arved Breidaks, Lõuna-Eesti Postimees, 25.04.23
- Uudis: Palmses näeb suve lõpuni rändnäitust teatrinukkudest. Mart Rauba, Virumaa Teataja, 30.06.23
- Uudis: Nukuteatrimuuseum avab rändnäituse. Õpetajate Leht, 03.02.23
- Inspireeriv õpikeskkond nukuteatrikunstist. Gerli Mägi, Õpetajate Leht, 12.09.23
- Uudis: Muuseumis avatud rändnäitusel saab aimu, millist tööd teevad nukuinsenerid. Pärnu Postimees, 29.09.23
- Uudis: Tartu Laulupeomuuseumis avatakse Nukuteatrimuuseumi rändnäitus. Lõunaeestlane, 08.01.24
- Uudis: Kuressaare linnuses avaneb tuleval nädalal teatrinukkude võlumaailm. Saarte Hääl, 12.04.24
- Galerii ja video: Lossis saab vaadata ja teha nukuteatrit. Mehis Tulk, Saarte Hääl, 19.04.24
Materjalid ja lisategevused
Soovitame veel vaadata
- Ekskursioon Nukuteatrimuuseumis Nukuteatrimuuseumi ekskursioonid juhivad külastajad teatri ajaloo ja nukuteatrikunsti saladuste juurde. 40 min | Muuseum
- Kohtumised näitleja ja nukkudega Kohtumised Noorsooteatri näitlejate ja nende nukkudega on põnev viis teatrimaailmaga üsna lähedalt tuttavaks saada. 45 min | Muuseum
- Dramaturgia töötuba „Sõnast objektini” Töötoas dramatiseeritakse kirjandusteksti visuaalteatrile kohaselt – sõnadeta ja kehaliselt. Üheskoos tutvutakse erinevate visuaalteatri näidetega Eesti Noorsooteatri ajaloost ja mõtestatakse visuaalteatri erinevust sõnateatrist. 1 h
- Muuseumimäng „Punamütsike” nii ja teisiti Muuseumimängu käigus mängitakse läbi kaks versiooni „Punamütsikesest”, tutvustades selle kaudu väikelastele Nukuteatri ajalugu, näitemängu erinevaid tahke ja loojutustamist.