Alates märtsikuust jõuab Eestimaa eri paigusse Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm”, mis on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist.
Esimeseks peatuspaigaks on Põlva Kultuurikeskus, kus näitus avatakse neljapäeval, 9. märtsil.
Eesti Noorsooteatri juurde kuuluv Nukuteatrimuuseum, mis asub Tallinna vanalinnas, on koduks üle kaheksasajale kunagi laval üles astunud teatrinukule. Esmakordselt jõuab muuseum rändnäitusega paikadesse üle Eesti. „Teatrinukkude võlumaailm” on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist, pakkudes sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust mängida ise teatrinukkudega ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.
Nukuteatrimuuseumi juhataja ja näituse projektijuht Iti Niinemets rääkis, et rändnäituse idee tekkis Põlvas töötuba korraldades. „Paljud töötoas osalenud lapsed teadsid meie muuseumit hästi, kuid ei olnud kunagi siin käinud. Tekkis idee minna ise muuseumiga ka nende juurde, kes asuvad Tallinnast kaugel,” meenutas ta.
Eesti Noorsooteatri juhi Joonas Tartu sõnul on tegu kauaoodatud sündmusega. „See on miski, milleni jõudmisest hakkasin unistama juba aastate eest teatrijuhina tööle asudes. Kindlasti on tegu meie jaoks olulise verstapostiga.”
Sarnaselt Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonile tutvustab ka rändnäitus kõige enam levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ja marionette –, mida esindavad näited Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud rändnäituse jaoks Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukke seitsmest erinevast kümnendist ning nukuvalik peegeldab teatri endisi ning praegusi kunstilisi juhte ja peakunstnikke.
„Teatrinukkude võlumaailma” kuraatori Gerli Mägi sõnul võib näituse üheks põnevamaks eksponaadiks pidada Eesti Riikliku Nukuteatri rajaja ja pikaaegse peanäitejuhi Ferdinand Veike 1956. aasta lavastusest „Tuhkatriinu” pärinevat Võõrasema nukku. „Tegu on varrasnukuga, mis jõudis alles mõned aastad tagasi ringiga muuseumisse. Nimelt visati varasemalt repertuaari mängimise lõpetanud nukke ära või kingiti edasi. Nii oli juhtunud ka Võõrasema nukuga, kuni üks meie muuseumi külastaja avastas nukuliikidega tutvudes, et tal pole kodus lihtsalt mängunukk, vaid teatrinukk. Nukk on aastate jooksul mängude käigus palju täiendusi saanud ning enam ei olegi võimalik väga täpselt tuvastada, milline oli originaal. Selleks rändnäituseks on Noorsooteatri nukumeistrid loonud samast nukust ligilähedase koopia, et iga külastaja saaks ise järele proovida, kuidas võis olla näitlejal liigutada taolist varrasnukku,” rääkis kuraator.
Näitus jääb Põlva Kultuurikeskuses avatuks kuni 5. aprillini ning rändab sealt edasi Valgasse, kus avatakse 6. aprillil. Seal saab näitust vaadata kuni 6. juunini.
Rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm”. Lastele, noortele ja täiskasvanutele. Kuraator Gerli Mägi, projektijuht Iti Niinemets, näituse kujundus ja teostus Loovagentuur PULT, toimetaja Helena Läks, brošüüri kujundus Helmi-Elfriede Arrak, tõlked Liisa Luhakivi ja Rukkilille Tõlkebüroo, nukkude koopiad valmistasid Andres Josing, Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid, Urmas Soosalu; nukkude graafilised joonistused Laura Linna.