Eesti Noorsooteatri ovaalsaalis jõuab pühapäeval, 19. märtsil lavale Kalju-Karl Kivi väikelastelavastus „Sansaara”, lugu avastamisest ja hirmude ületamisest, mille lavaruum pakub teatrikülastajale omalaadset avastusretke.
Lavastuse nimitegelane Sansaara sünnib eriskummalisse maailma, mis on talle alguses pisut võõras ning tekitab ebalust: on ta siin varem olnud? Äkki siiski ei ole? Peagi avastab ta, et ei ole selles maailmas üksi, vaid seal on ka keegi teine, kes mängib kitarri ja liigutab pilvi. Ja tundub üpris sõbralik.
Loo autori ja lavastaja Kalju-Karl Kivi sõnul räägib lavastus hirmude ületamisest, avastamisrõõmust ja kohanemisest: „Tihtipeale on see, mis algselt võõras, meile hirmus. Aga seda lähemalt tundma õppides kaob hirm ja asemele tuleb midagi muud. Hirm asendub uudishimuga, uudishimu äratundmisrõõmuga. Võõras saab omaks. Oma saab võõrale. Kõik kordub.”
Sansaara mõiste tähistab India usundites sündide ja ühest olemisviisist teise üleminekute ahelat ning olenditega asustatud maailmu, milles need üleminekud toimuvad. Kalju-Karl Kivi sõnul ei käsitle lavastus sansaara mõistet tervikuna, vaid keskendub selle valitud tahkudele. „Sansaara idee on väga poeetiline, puhas ja ilus. Usun, et igasugune kokkupuude idamaade mõtteruumiga teeb inimese paremaks. Ehk kannustab see meis soovi vähem õgida ja rohkem jagada.”
Väikelaste kujunemine lavastuse peamiseks sihtgrupiks tundus lavastaja sõnul loomulik, kuna mängulisus, voolavus ja korduvus ning samal ajal illusoorsus haakuvad imehästi väikelapse maailmakogemusega. „Ühest küljest võib väikelapsel olla palju küsimusi ja hirme, teisalt on tal harukordne võime võtta maailm lõppkokkuvõttes omaks sellisena, nagu see on,” märkis Kivi.
„Sansaaraga” teeb lavakunstnikudebüüdi tänavu kultuurkapitali aastapreemia pälvinud foto-, video- ja installatsioonikunstnik Cloe Jancis, kelle loodud värvi- ja vormiküllases lavamaailmas saavad lapsed pärast etenduse lõppu koos vanematega ka ringi vaadata.
Vaatajale alates 3. eluaastast sobivas lavastuses mängivad Doris Tislar ja Jevgeni Moissejenko.
Autor ja lavastaja Kalju-Karl Kivi, kunstnik Cloe Jancis, valguskunstnik Madis Kirkmann.