Eesti Noorsooteatri kollektiiv lõpetas 71. hooaja piknikuga | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Eesti Noorsooteatri kollektiiv lõpetas 71. hooaja piknikuga

jaga
17. Juuli 2023 | 12:02

Reede hommikul toimunud traditsioonilisel suvepiknikul pani Eesti Noorsooteatri kollektiiv ühiselt punkti 71. hooajale, mille sisse mahtus seitse esietendust, festival ja muuseumi rändnäituse avamine. 

Lõppenud hooajal anti Eesti Noorsooteatris 513 etendust, mida külastati ligi 70 000 korral. Nukuteatrimuuseum pälvis ligi 17 000 külastust, rändnäitust käidi vaatamas 1500 korral. Maikuus toimunud rahvusvahelise visuaalteatrifestivali Tallinn Treff raames anti nelja päeva jooksul 32 etendust, mis pälvisid kokku 3300 külastust.

71. hooajal jõudis Noorsooteatris lavale seitse uuslavastust. Hooaja avas nukuteatrit ja animatsiooni põimiv väikelastelavastus „Palle üksi maailmas”, mille lavastasid Karl Sakrits ja Mait Visnapuu. Novembris tõi Tanel Jonas lavale Duncan Macmillani monolavastuse „Kõik ägedad asjad”, mille eest pälvis tänavu ühes trupiliikmete Getter Meresmaa, Doris Tislari ja Risto Vaidlaga Salme Reegi nimelise lasteteatri auhinna. 

Detsembris esietendus Ferdinandi saalis mänguline koguperelavastus „Uperpall”, mille lavastasid Zuga ühendatud tantsijad. Veebruar tõi teatri repertuaari Günter Grassi romaani „Plekktrumm” esmadramatiseeringu, mille tõi lavale Taavi Tõnisson. Lavastus pälvis kevadel ka publiku hooaja lemmik-uuslavastuse ehk Lipulaeva tiitli. Märtsis esietendus Kalju-Karl Kivi hirmude ületamisest rääkiv väikelastelavastus „Sansaara”. Maria Peterson tõi lavale Tennessee Williamsi näidendi „Klaasist loomaaed”, mis esietendus aprilli lõpus. Juuli alguses jõudis Mirko Rajase lavastajakäe all Tapa vanas raudteejaama hoones publiku ette Noorsooteatri hooaja viimane lavastus „Hingest ja südamest”, mille aluseks on Anton Hansen Tammsaare looming. 

Eesti Noorsooteatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul on lõppenud hooaeg olnud loominguliselt väga eripalgeline ning viljakas. „On esietendunud nii visuaalteatrilavastusi kui ka psühholoogilise teatri lavastusi – erksate ning oluliste teemadega. Oleme mänginud ja loonud nii väikestele vaatajatele, noortele kui ka täiskasvanutele. Kollektiiv on olnud hoolas, tegutsemistahet täis – ja tegutsenud läbi armastuse,” sõnas Rajas, kelle sõnul on  suur väärtus, et Noorsooteatris töötavad inimesed, kes on niivõrd avatud koostööks majasiseselt ning rõõmuga valmis ka külalisi vastu võtma. 

Eesti Noorsooteatri juht Joonas Tartu väljendas rõõmu, et hoolimata heitlikest aegadest pole rahva kultuurihuvi raugenud. „Vastupidi! Meieni leiab tee üha rohkem kooligruppe, eri vanuses lastega perekondi, aga ka teatrielamuste otsinguil täiskasvanuid.” 

Märtsis korraldas Eesti Noorsooteater koostöös Eesti Draamateatri ja Rahvusooper Estoniaga ajaloo suurima koolinoorte teatripäeva, mis tõi Tallinna teatrimajadesse teatrihuvilisi õpilasi üle Harjumaa. Teatripäeva raames toimus 54 erinevat sündmust ja kaasa lõi enamik Tallinnas tegutsevatest teatrivaldkonnaga seotud asutustest, samuti sõitsid külla kõik maakonnateatrid.

Varasemalt hooaja lõpus kolleegipreemiaid jaganud Noorsooteater pani lõppenud hooajal aluse uuele traditsioonile ning sidus kolleegipreemiate jagamise teatri sünnipäevaga 23. märtsil, minnes üle hooajaliselt preemiasüsteemilt aastapõhisele. Enamus tänavusi preemiasaajaid olid seotud veebruaris esietendunud lavastusega „Plekktrumm”.

Nukuteatrimuuseum avas märtsikuus Põlvas rändnäituse „Teatrinukkude võlumaailm”, mis on rändav lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist. Sel suvel on rändnäitus üleval Palmse mõisas, kus jääb avatuks kuni septembri alguseni. Juuni alguses avati muuseumi teisel korrusel aga näitus „Juhuse tahtel nukunäitlejaks. Väino Luubi 7 teatriametit”, mis vaatleb tuntud nukunäitleja Väino Luubi põnevat teekonda Nukuteatrisse ning sellele järgnenud erinevaid teatriameteid 45 aasta jooksul. 

25.–28. maini toimunud kolmeteistkümnes rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff tõi Eestisse 17 lavastust ja visuaalteatriga seotud aktsiooni 10 riigist, kokku anti 32 etendust ning kohal viibis 60 teatriprofessionaali mitmelt poolt Euroopast. Esmakordselt Treffi ajaloos oli tänavusel festivalil metseen, kes toetas erialatudengite teatrikülastusi festivalil.

Eesti Noorsooteater ja Nukuteatrimuuseum tänavad meeldejääva hooaja eest kõiki külastajaid ja koostööpartnereid: Reval-Sport Spordiklubi ja Veekeskus, perekond Riesenkampff, Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium, Ühisteenused, Elke Auto, Tallink, Piletilevi, Partnerkaart ja Selver, Tallinn Card, Toyota, Maiasmokk, Moller Auto ja paljud teised.

Veel uudiseid