Eesti Noorsooteatri suvelavastus „Hingest ja südamest” uurib armastavat inimest
jaga2. juulil esietendub Tapa vanas raudteejaama hoones Eesti Noorsooteatri suvelavastus „Hingest ja südamest”, mis võtab aluseks Anton Hansen Tammsaare loomingu ning asetab suurendusklaasi armastavale inimhingele.
Kas tõeline armastus lubab end kirjeldada? Kas armastus on nagu loodusjõud, millele rakenduvad seadused, või nagu ime, mida sobib kirjeldama üksnes luule? Noorsooteatri suvelavastuses, mis ammutab ainest Anton Hansen Tammsaare loomingust, kohtuvad õhtuses Tapa raudteejaamas mitmed Tammsaare lugude tegelased – mõned neist esmakordselt –, et rääkida armastusest just nii, nagu oskavad ainult nemad. Ja saavad üürikeseks kokku kaks telge: olevikuline ja igavikuline.
„Tammsaare on tõeline meisteravardaja. Tema teoste analüüsimine ja lahtimängimine on pakkunud proovisaalis palju huvitavaid vestlusi, paradokse ja avastusi kogu trupile,” rääkis „Hingest ja südamest” lavastaja ja üks dramaturge Mirko Rajas, kelle sõnul töötati prooviprotsessi jooksul koos trupiga läbi suurem osa Tammsaare loomingust. „Lavastajana huvitab mind eelkõige suurendusklaas inimhinge läbi armastuse – et ühiselt koos lavastuse loojate ja vaatajatega võtta ette üks rännak iseendasse. Soovin, et sealt naastes oleks meie armastusetaju tugevam, mitmeplaanilisem, puhtam ja ka mõtestatult otsingulisem,” sõnas Rajas.
Lavastust mängitakse Tapa raudteejaamas, mis on Eesti raudteeliikluse üks endisi tähtsamaid sõlmjaamu. „Hingest ja südamest” kunstniku Rosita Raua sõnul on Tapa vana jaamahoone näol tegu väga erilise õhustikuga mängupaigaga.„Olgugi, et tegu on mahajäetud ruumiga, on see säilitanud oma väärikuse. Siin on palju maagiat, sest nii palju on siin kokku saadud ja lahku mindud. Neisse seintesse on imbunud nii palju, nad mäletavad kõike,” rääkis Raud, kelle loodav kujundus hõlmab mitut jaamahoone esimese korruse ruumi.
„Hingest ja südamest” loomingulise meeskonna jaoks on tegu teise Tammsaare-tõlgendusega: 2019. aastal jõudis Mirko Rajase lavastatuna Noorsooteatri publiku ette „Noored hinged”, mis põhines klassiku samanimelisel noorpõlvejutustusel.
Laval Taavi Tõnisson, Anti Kobin, Risto Vaidla, Maria Ehrenberg, Doris Tislar ja Laura Nõlvak.
Dramaturgid Mirko Rajas ja Helena Läks; lavastaja Mirko Rajas, kunstnik Rosita Raud, helilooja Vootele Ruusmaa, liikumisjuht Hanna Junti, valguskunstnik Ivar Piterskihh.
Täiskasvanutele ja noortele (15+). Kahes vaatuses, kestus umbes kaks tundi ja nelikümmend viis minutit.
Lavastust mängitakse juulis ja augustis 2023.