Mitu aastat töös olnud visuaalteatrilavastus vastuolulisest Poola-Ameerika kirjanikust Jerzy Kosinskist jõuab Kanada, Norra, Prantsusmaa ja Eesti teatritegijate koostöös lavale Tallinnas. Lavastuse „Prototüüp“ autor ning lavastaja on Poola-Kanada etenduskunstnik Viktor Lukawski, lavastuse partneriks on Eesti Noorsooteater. Esietendus toimub 8. septembril Sakala 3 teatrimajas, etendusi mängitakse seal kuni 12. septembrini.
„Prototüüp” sulatab nukuteatri ja kinokunsti jutustamislaade, uurimaks enigmat nimega Jerzy Kosinski – vastuolulist Poola-Ameerika kirjanikku, romaanide „Kirgas lind” ja „Kohal olla” autorit. Lavastus kasutab sündmusi Kosinski elust ja loomingust ning uurib tema elukestvat reaalsuse ümbermõtestamist: ellujäämisreaktsiooni hirmudele, millega ta II maailmasõja ajal silmitsi seisis ja mis viisid lõpuks tema isikliku ja loomingulise allakäiguni. „Prototüüp” on uurimus „loomingulisest ellujäämisest” ja traumast sündinud kunstnikust.
Kasutades elusuuruses nukke ja hüperrealistlikke maske, kujutavad neli etendajat-nukunäitlejat lugu autorist, kes seisab vastakuti oma deemonitega. Üksteisega põimunud stseenide hallutsinatoorses voos kasutatakse füüsilisi ja visuaalseid jutustamisvõtteid, et edastada killustunud ja rabavaid pilte selle unustatud müüdilooja elust.
ZOU on Kanadas Torontos baseeruv rahvusvaheline teatrikompanii, mida juhib selle asutaja Viktor Lukawski. Teatri nimi Zou on prantsuse keelest laenatud ja edasiminekut väljendav hüüatus, mis on trupi üheks peamiseks kunstiliseks põhimõtteks. Lukawski teeb koostööd ka Norra-Prantsuse nukuteatriga Plexus Polaire. Eestis on Lukawski loonud Eesti Noorsooteatri lavastuse „Tagurpidi” liikumise ja ning osalenud näitlejana Vanemuises Molière'i-lavastuses „Naiste kool”.
„Prototüübis” on lisaks Viktor Lukawskile laval Andreu Martinez Costa (Hispaania), Adam Paolozza (Kanada) ja Teele Uustani (Eesti).
Lavastuse dramaturg on Bobby Theodore (Kanada), kunstnik Kristel Maamägi (Eesti), nukukunstnik Pascale Blaison (Prantsusmaa) ning kostüümikunstnik Michelle Tracey (Kanada). Valguskujunduse loob Priidu Adlas, helikujunduse Kirill Havanski ning videokujunduse Taavi Varm. Lavastusala juht on Tamara Vuckovic ning peaprodutsent Kendra Bator (mõlema Kanadast).
Lavastuse kaasprodutsent on Nordlandi Visuaalteater (Norra). Partnerid on Why Not Theatre (Kanada) ja Eesti Noorsooteater.
Lavastuse valmimist toetasid Kanada Kunstide Nõukogu programm Uus Peatükk, Rahvusliku Kunstikeskuse riiklik loomefond, Toronto Kunstinõukogu, Ontario Kunstinõukogu ja Eesti Kultuurkapital. Lavastust toetab ja arendab ka Kanada Harbourfronti keskuse etenduskunstide residentuuriprogramm.
„Prototüüp” esietendub Sakala 3 teatrimajas kolmapäeval, 8. septembril, etendused 9.-12. septembril. Pileteid saab osta portaalist Fienta (www.fienta.com/prototuup). Saali pääsevad külastajad, kes esitavad oma nakkusohutuse tõendamiseks tõendi täieliku vaktsineerituse, COVID-19 läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta.
***
Viktor Lukawski on teatrijuht, näitleja ja nukunäitleja, kes on sündinud Poolas ja üles kasvanud Kanadas. Ta on Kanada teatrikompanii ZOU kunstiline juht ja Prantsuse-Norra nukuteatritrupi Plexus Polaire liige.
Viktor on lõpetanud Prantsusmaal Pariisis Jacques Lecoqi teatrikooli ja Kanadas Kingstonis Queen’s-i ülikooli. Tema loomingut on mängitud publikule üle kogu Põhja-Ameerika ja Euroopa ning ta teeb sageli koostööd ja ringreise truppidega nagu Plexus Polaire (lavastused „Moby Dick”, „Ashes/Cendres”, „Opera Opaque”, millest kaks viimast on osalenud ka Tallinn Treff festivalidel), The Old Trout Puppet Theatre („Ignorance”, „Famous Puppet Death Scenes”) ja Bad New Days („The Double”, „Italian Mime Suicide/Three Red Days”). Teatris ZOU on ta lavastanud, produtseerinud ja mänginud ka kahes varasemas lavastuses: „Buffalo x 8” ja „Business As Usual”. Eesti Noorsooteatris on mängukavas Leino Rei lavastatud "Tagurpidi", kus Lukawski oli liikumisjuhiks.
Viktor Lukawski on tuntud eri teatri- ja kunstiliikide ühendamise poolest oma loomingus, mistõttu võib tema lavastused koondada katustermini visuaalteater alla, mis on omakorda inspireeritud filmilikust jutustamislaadist ja mille juured asuvad sügaval groteskis.